Klosterheden - indvielse af nyt kort
Lars Storper har tegnet nyt område i Klosterheden.
Find vej i
Find vej i og faste poster Vestjysk Orienteringsklub har flere" Find vej i" kort. Der er to kort til Holstebro by og et kort til Tvis Mølle.
Beskrivelse af Holstebro by: Her er det muligt at hente to forskellige kort. Begge ture starter på Museumvej 2, Holstebro. maps.google.dk
Det ene er rundt i Holstebro by til kunstværker og det andet er til historiske steder i Holstebro by.
Ekstra - ved begge kort er det muligt at få spørgsmål på en smartphone til hvert enkelt post og dermed få flere oplysninger. Du kan også bruge spørgsmålene i en konkurrence med et andet hold og dermed se hvem der har størst viden omkring kunst og historiske steder i Holstebro. Eller du kan benytte spørgsmålene uden at konkurrence med andre. For at starte quizzen skal du scanne QR-koden i folderen og for at starte skal du taste UWU til post 1.
De to ture er rundt i bymidten, og kan du komme rundt med fx barnevogn. Turene er mellem 3 og 5 km. Erfaringen viser af nogen går en tur med hele familien og finder de poster der passer til familien og andre løber rundt for hurtigst muligt at finde alle poster.
På www.findveji.dk er det muligt at finde mange andre kort rundt i hele Danmark.
Henvisning til vores kort på Findveji - findveji.dk